محمد کشاورز

برنامه نویس ، توسعه دهنده – Mokech

معرفی ابزاری برای اندازه گیری ریسک عدم اشتراک گذاری ظرفیت ها

2 دیدگاه‌ها

در بحث مدیریت پروژه و اشتراک گذاری دانش، موضوعی به اسم Bus Factor مطرح میشه که به صورت ساده و خلاصه جمله زیر رو بیان میکنه:

یکی از عوامل مهم در توسعه یک پروژه (برنامه نویسی) ،ضریب اتوبوس هست، به معنای اینکه چه تعدادی از افراد پروژه با اتوبوس تصادف کنن، کل اون پروژه با شکست مواجه میشه؟

شاید به ظاهر خنده دار و کمی مسخره به نظر بیاد اما در واقعیت پروژه های زیادی در شرکت ها تعریف شده که Bus Factor در اون ها به یک یا دو نفر منتهی شده و با عدم حضور این اشخاص عملا کل اون پروژه منتفی یا متوقف میشده.

چرا این اتفاق میافته؟

چون فقط این تعداد محدود از آدم ها از زیر و بم پروژه آگاهی داشتن و تصمیم گیری بقیه افراد مشارکت کننده در پروژه در بخش های مختلف، وابسته به این نفر یا نفرات بوده.

 

ضریب اتوبوس معیاری برای اندازه گیری ریسک عدم به اشتراک گذاری ظرفیت ها و اطلاعات مربوطه در پروژه است. هر چقدر این ضریب بیشتر از یک باشه بهتره و نشون میده که افراد مشارکت کننده بیشتری از اطلاعات پروژه آگاهی دارن و در نبود و غیبت سایر افراد، پیشبرد محصول یا پروژه متوقف یا با مشکل جدی رو به رو نمیشه.

bus factor

چه کسانی عامل کلیدی پروژه هستند؟

چطور ضریب اتوبوس رو محاسبه کنیم؟

در صورتی که بخواییم به صورت ساده و سر انگشتی این ضریب رو محاسبه کنیم کافیه این سوال رو بپرسیم:

“چند نفر همزمان مرخصی باشن کل پروژه متوقف یا حرکت پروژه از حالت نرمال و عادی خودش خارج میشه؟”

یا اگر دوست دارید حتی تو این زمینه هم با کد سروکله بزنید میتونید سراغ این ریپو برید و خیلی راحت پروژه های گیت هاب رو بررسی میکنه که چه میزان از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده.

چطور اطلاعات رو با تیم به اشتراک بذاریم؟

تو این پست دربارش توضیح دادم.

اما اینجا یه جور دیگه توضیح میدم. افراد با تجربه اون پروژه شاید چنین بهانه هایی بیارن که “کسی نبود یاد بگیره”، “من وقت نداشتم” و بهانه های دیگه.

ارتباط خوب و قوی بین اعضای تیم باعث میشه این چنین نقل قول ها از افراد مشارکت کننده در پروژه کمتر شنیده بشه و دانش مربوطه بین افراد جریان داشته باشه تا بقیه هم سهمی از اطلاعات پروژه رو داشته باشن و تنها یک یا دو نفر نباشن که همه چیز به اون ها وابسته باشه.
این طوری بدون حضور این افراد هم کار چلو میره و وقتی کسی مرخصی میره یا به هر دلیلی یک زمانی نمیتونه در پروژه مشارکت داشته باشه، با خیال راحت به کارش برسه و بقیه هم منتظر حضور اون آدم نباشن که بخوان بقیه کار رو پیش ببرن.

[این مطلب در حال گسترش و کامل شدنه…]  1. آرمان بهبودی گفت:

    مختصر و مفید و عالی👌❤

    1. محمد کشاورز مدیر گفت:

      ممنون آرمان جان❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *